Çin Sincan’da Camiler Yağmalandı

0
1453

Guardian ve Bellingcat soruşturması, 2016’dan bu yana en az 33 İslami bölgenin kısmen veya tamamen tahrip olduğunu gösteriyor.

Yeni bir rapora göre, Çin’in kuzeybatı bölgesindeki Müslümanları hedef alan bir tıkanıklık yaratmasıyla Çin’in Sincan’daki en az 31 camisi ve iki büyük İslami tapınağı, 2016’dan beri kısmen veya tamamen yıkıldı.

Guardian ve Bellingcat tarafından Salı günü yayınlanan ve uydu görüntülerinin analizine dayanan bir soruşturmada, camilerin 15’inin ve her ikisinin de “tamamen ya da neredeyse tamamen yıkıldığını” söyledi.

İngiltere merkezli gazeteye ve araştırmacı web sitesine göre, yapıların geri kalanında misafirhaneler, kubbeler ve minareler çıkarıldı.

“Camilerin yıkılması, Sincan’da yaşayan 12 milyon Uygur Müslüman’a Çin’in acımasızca katlanmasıyla ilgili olarak buzdağının görünen kısmı değil,” dedi düzinelerce Uygur Türk’ünden ifadeleri toplayan CJ Werleman.

“Güvenilir ve onaylanmış raporlar ve kanıtlar kanıt makamlarına işaret ediyor, toplama kampları ağı kurulması dahil sadece kültürel soykırım olarak tanımlanabilecek şeyleri gerçekleştirmek için baskıcı önlemlerin bütün gamını kullanıyorlar; işkence, zorla evlendirme ve evlat edinme ve sterilizasyon programları “dedi.

Tamamen tahrip olmuş yerler arasında, her yıl binlerce Uygur havasını çeken İmam Asım Türbesi vardı.

Guardian, cami ve diğer binalarının yıkıldığını ve yalnızca mezarın kaldığını bildirdi.

İngilizce metin :

 

At least 31 mosques and two major Islamic shrines in China’s Xinjiang have been partly or completely demolished since 2016, according to a new report, as Beijing steps up a clampdown targeting Muslims in the northwestern region.

An investigation by the Guardian and Bellingcat, published on Tuesday and based on analysis of satellite imagery, said 15 of the mosques and both shrines appear “to have been completely or almost completely razed”.

The rest of the structures had guesthouses, domes and minarets removed, according to the United Kingdom-based newspaper and the investigative website.

“The demolition of mosques is but the tip of the iceberg when it comes to China’s brutal crackdown on the 12 million Uighur Muslims who live in Xinjiang,” said CJ Werleman, a journalist and author who has collected testimonies from dozens of Uighur refugees.

“Credible and corroborated reports and testimony point to evidence authorities are deploying the whole gamut of repressive measures to carry out what can only be described as cultural genocide, including the establishment of a network of concentration camps; accounts of torture, forced marriage, and adoption and sterilisation programmes,” he told Al Jazeera.

Among the sites completely destroyed was the Imam Asim shrine, which used to attract thousands of Uighur pilgrims each year.

Its mosque and other buildings have been torn down and only the tomb remained, the Guardian reported.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here