Çin’de ortaya çıkan virüs insandan insana bulaşıyor

0
344

Haber MerkeziÇin’de sadece birkaç hafta içerisinde yüzlerce kişiyi etkileyen ve en az dört kişinin ölümüne yol açan virüsün, insandan insana bulaşabildiği açıklandı.

Hastalardan alınan örneklerin laboratuvarlarda incelenmesi sonucu Çinli yetkililer ve Dünya Sağlık Örgütü, enfeksiyonun koronavirüs olduğu sonucuna vardı. Bir tür zatürreye yol açan bu virüs, son olarak 89 yaşındaki bir erkeğin ölümüne neden oldu.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre apılan resmi açıklamalarda şu ana kadar 300’e yakın kişinin salgına yakalandığı ifade edildi. Ancak viral hastalık uzmanları sayının 2 bin yakın olabileceği uyarısını yaptı. Başka ülkelerde de görüldü.Çin yeni yılı nedeniyle milyonlarca kişinin gelecek birkaç gün içerisinde seyahat etmesi bekleniyor. Bu süreçte salgının yayılma hızının artmasından endişe ediliyor. Çin dışında vakalara da rastlanmış durumda. Tayland’da iki, Japonya ve Güney Kore’de de birer kişinin virüse yakalandığı tespit edildi. Bu kişilerin kısa süre önce Wuhan’ı ziyaret ettikleri de açıklandı.

Hastalığa yol açan  Koronavirüsler, daha büyük bir virüs ailesi türü, ancak bu sonuncu türle birlikte sadece 7’si insanlara bulaşabiliyor. Bir koronavirüsün yol açtığı şiddetli akut solunum yolu sendromu (SARS), Çin’de 2002 yılında salgından etkilenen 8 bin 98 kişiden 774’ünün ölümüne yol açtı.

Koronavirüsler orta derece soğuk algınlığından, ölüme varacak semptomlara yol açabiliyor. Nottingham Üniversitesi’nden Profesör Jonathan Ball, “Geçmişteki salgınları düşünecek olursak, eğer bu yeni bir koronavirüs ise bir hayvan barınağından kaynaklanmış olmalı” diyor. Mevcut vakalar, Wuhan’daki Güney Çin Deniz Ürünleri Toptan Pazarı ile ilişkilendiriliyor. SARS, misk kedisinden insana bulaşmıştı.

2012’de ortaya çıktığından beri, 2 bin 494 hastadan 858’inin ölümüne yol açan Ortadoğu Solunum Sendromu (MERS) ise insanlara çöl devesinden bulaştı. Uzmanlar, hastalığın Çin’de ortaya çıkmasına, nüfusun çokluğu ve yoğunluğu ile virüsleri taşıyan hayvanlarla insanların yakın temasının neden olduğunu vurguladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here